VIDEO | Golul cu care FC U Craiova a deschis scorul cu Rapid. Iniţial s-a arătat offside, dar VAR a întors faza şi a validat reuşita

FC U Craiova

Sekou Sidibe a deschis scorul pentru pentru FC U Craiova după ce VAR-ul a corectat o fază în care iniţial a fost semnalizat un offside.

FC U Craiova şi Rapid s-au întâlnit în cel mai interesant duel al zilei de sâmbătă din etapa a zecea din Superligă.

Oltenii au beneficiat în prima repriză de o eliminare în tabăra giuleştenilor.

Cu un Adi Mutu absent motivat, antrenorul trecând cu bine peste o operaţie de apendicită, Rapid a fost nevoită să joace în inferioritate numerică încă din minutul 30.

Alexandru Ioniţă a văzut direct cartonaşul roşu după un fault dur asupra lui Vlad Achim şi a fost eliminat.

La ieşirea de la cabine, FC U Craiova a început să atace mai consistent, astfel că în minutul 55, Sekou Sidibe a introdus mingea în poarta adversă după o pasă de senzaţie a lui Gabi Iancu.

Iniţial, a fost semnalizat în offside, dar faza a fost verificată la VAR, care a corectat decizia şi a validat golul marcat de formaţia olteană.

Astfel, FC U Craiova a deschis scorul şi are prima şansă de a obţine o victorie importantă în faţa liderului din Superligă.

Sidibe nu este la primul meci în care marchează în poarta Rapidului. Acesta a contribuit şi la succesul Craiovei, scor 3-2, din play-out-ul sezonului trecut.

Afla mai multe despre: fc u craiovasuperliga