VIDEO | Şoc în Bundesliga! Mainz - Bayern Munchen 3-1. Mane a marcat, dar echipa lui Thomas Tuchel are o criză profundă de rezultate

Bayern Munchen

Bayern Munchen are probleme şi în campionat. Eliminată ruşinos de Manchester City din Champions League, bavarezii nu se regăsesc nici măcar în Bundesliga, competiţie pe care, de regulă, o dominau, fiind campionii ultimelor 10 ediţii.

Bayern Munchen a pierdut cu Mainz, în deplasare, scor 1-3, în etapa a 29-a din Bundesliga.

Echipa lui Thomas Tuchel a deschis scorul în minutul 29, prin Sadio Mane, ajuns la al şaptelea său gol stagional, şi intra în avantaj la pauză.

În repriza a doua, bavarezii nu s-au mai regăsit. Au condus pe MEWA Arena până în minutul 65, când Ludovic Ajorque a egalat.

A urmat un sfert de oră în care gazdele au dominat, iar oaspeţii au părut că nu au replică.

Mainz a preluat conducerea în minutul 73, prin Leandro Barreira, iar Aaron Martin a stabilit scorul final în minutul 79.

S-a încheiat Mainz – Bayern Munchen 3-1, prima înfrângere în Bundesliga pentru Thomas Tuchel.

Bavarezii sunt încă pe primul loc în clasament, cu 59 de puncte, dar Borussia Dortmund – locul 2 cu 57 de puncte, joacă în această seară cu Eintracht.

Mainz ocupă locul 6, ultimul care duce în cupele europene, cu 45 de puncte.

Rezultatele înregistrate sâmbătă, în etapa a 29-a din Bundesliga:

FSV Mainz – Bayern Munchen 3-1; Hoffenheim – FC Koln 1-3; VfL Bochum – Wolfsburg 1-5; Hertha Berlin – Werder Bremen 2-4.

Afla mai multe despre: bayernbundesligatuchel