Alex Maxim nu se mai opreşte. Internaţionalul român, un nou meci mare în Turcia | VIDEO

Alexandru Maxim a reuşit un gol şi o pasă decisivă în cea mai recentă etapă din campionatul din Turcia.

În partida Gaziantep – Rizespor, din etapa a 38-a a campionatului din Turcia, Alexandru Maxim a pasat decisiv la reuşita de 1-0 a formaţiei gazdă.

Stankowski a marcat, în minutul 41, pentru Gaziantep, echipă la care internaţionalul român evoluează din ianuarie 2020.

Maxim a marcat şi un gol, în minutul 59, cu un şut frumos, la colţul scurt, şi a consemnat victoria formaţiei Gaziantep, scor 2-0, în faţa celor de la Rizespor. VIDEO AICI

Astfel, în acest sezon, Alex Maxim are 14 goluri în campionatul din Turcia, marcate în 29 de partide, şi rămâne golgheterul celor de la Gaziantep. De asemenea, a ajuns şi la cota cu numărul şapte în ceea ce priveşte pasele decisive.

Înaintea celorlalte meciuri ale ultimei etape, Gaziantep FK ocupă locul 15 în clasament, cu 46 de puncte, în timp ce Rizespor este pe 17, cu 36 de puncte, astfel că va retrograda.

În momentul de faţă, Maxim are o cotă de 3,5 milioane de euro, cu 500.000 de euro mai mare faţă de luna ianuarie a acestui an.

Forma excelentă pe care o traversează mijlocaşul ofensiv de 32 de ani este o veste foarte bună şi pentru selecţionerul Edi Iordănescu.

Maxim se află printre jucătorii convocaţi pentru cele patru meciuri ale României din Liga Naţiunilor din luna iunie.

Afla mai multe despre: maximturcia