Aproape de podiumul european! Ce a făcut Sabrina Maneca Voinea, în finala la sărituri de la Campionatul European din Antalya

Gimnastică

Gimnasta Sabrina Maneca Voinea s-a clasat, sâmbătă, pe locul 4, în finală la sărituri, la Campionatul European din Antalya.

La doar 15 ani, sportiva tricoloră a avut o medie de 13.083 puncte, după ce a fost notată cu 13.800 la prima săritură şi cu 12.366 la cea de-a doua. În calificări, Voinea a fost pe locul 5 (13.016).

Podiumul a fost ocupat, în ordine, de Coline Devillard (Franţa, 13.800), Asia D’Amato (Italia, 13.600), Lisa Vaelen (Belgia, 13.583).

În finalele pe aparate, România va mai fi reprezentată, duminică, de Ana Bărbosu – sol (în calificări 13.233, locul 7), Amalia Ghigoarţă – bârnă (13.133, locul 5), Sabrina Maneca Voinea – sol (13.700, locul 2). La masculin vor evolua Gabriel Burtanete - sărituri (14.700, locul 4) şi Andrei Muntean - paralele (14.633, locul 6).

În finalele la individual-compus, Ana Bărbosu şi Amalia Ghigoarţă au încheiat pe locurile 9, respectiv 19, iar la masculin, Gabriel Burtanete a fost pe locul 23, penultimul.

Echipele României s-au clasat pe locul 5 (feminin) şi locul 11 (masculin), ambele obţinând calificarea la Campionatul Mondial de la Antwerp.

Afla mai multe despre: sabrina maneca voinea