S-a încheiat încă o grupă din preliminariile EURO 2024! O naţională importantă vede de la TV turneul final. Care sunt primele două clasate

Grupa F a calificărilor pentru Euro 2024 şi-a disputat duminică ultimele două partide. Suedia a învins, acasă, Estonia, scor 2-0, iar Belgia a dispus de Azerbaidjan cu 5-0. Lukaku a marcat patru dintre golurile gazdelor.

S-a pus punct şi în grupa F din preliminariile EURO 2024

Situaţia din grupa F era deja clară, la turneul final mergând Belgia şi Austria. Aşa că belgienii lui Domenico Tedesco au evoluat fără presiune la Bruxelles, pe stadionul King Baudouin. Romelu Lukaku a deschis scorul în minutul 17 pentru gazde, marcând cel de-al 80-lea său gol la echipa naţională. În minutul 24 Eddy, de la oaspeţi, a primit al doilea galben şi a fost eliminat, iar Lukaku s-a dezlănţuit. A înscris din nou în minutul 26, apoi în minutul 30 şi a stabilit scorul pauzei în minutul 37.

Trossard a închis tabela în minutul 90, Belgia s-a impus cu 5-0, iar Lukaku a ajuns la 83 de goluri marcate în 113 selecţii pentru „dracii roşii”, este golgeterul acestor preliminarii pentru Euro 2024 – cu 14 goluri şi a devenit primul jucător din ultimele aproape trei decenii care reuşeşte să înscrie de patru ori într-un meci al naţionalei Belgiei, după Josip Weber, autor a cinci goluri în 1994, într-o victorie cu 9-0 împotriva Zambiei.

În celălalt meci al grupei, Suedia a învins Estonia cu 2-0, prin golurile marcate de Claesson (min. 22) şi Forberg (min. 55).

În grupa F, Belgia s-a clasat pe primul loc, cu 20 de puncte, urmată de Austria (19 puncte), Suedia (10 puncte), Azerbaidjan (7 puncte) şi Estonia (un punct).

Afla mai multe despre: preliminarii euro 2024suedia preliminarii euro 2024grupe euro 2024