VIDEO | Tottenham - AC Milan 0-0. Italienii s-au calificat în sferturile UCL după ce s-au impus în tur

Tottenham a remizat cu AC Milan, în meciul retur din optimile Champions League, scor 0-0. Italienii au reuşit să îşi asigure un avantaj de un gol din prima manşă.

VIDEO | Tottenham - AC Milan 0-0

Echipele de start:

Tottenham: Foster - Romero, Lenglet, Davies - Emerson Royan, Skipp, Hojbjerg, Perisic - Kulusevski, Son - Kane

Antrenor: Antonio Conte

AC Milan: Maignan - Thiaw, Tomori, Kalulu, Hernandez - Messias, Krunic, Tonali - Diaz, Giroud, Leao

Antrenor: Stefano Pioni

Min 90+6: Final de meci.

Min 90+3: Kane reia cu capul, dar Maignan se întinde şi respinge fabulos.+

Min 76: Roşu pentru Romero, care o lasă pe Tottenham în inferioritate numerică.

Min 51 Ocazie mare pentru Milan! Brahim Diaz şutează din întoarcere, dar Forster apără excelent.

Min 46: A început repriza secundă.

Min 45: Pauză.

Min 35: Ocazie Tottenham. Kane, aproape de a deschide scorul. Maignan apără foarte bine!

Min 18: Ocazie Milan. Messias şutează în diagonală, dar nu nimereşte poarta.

Min 11: Ocazie Tottenham. Emerson şutează, dar mingea este reţinută de Maignan fără probleme.

Min 1: A început partida!

• Meciul a fost amânat cu 10 minute din cauza traficului de la Londra. Sursele din străinătate au anunţat că autocarul echipei Tottenham a ajuns cu cu întârziere la White Hart Lane.

După ce s-a chinuit să câştige grupa din care mai făceau parte Frankfurt, Sporting şi Marseille, Tottenham a primit un duel cu AC Milan în optimi, campioana en-titre a Italiei.

Deşi jucătorii pregătiţi de Stefano Pioli au câştigat Serie A în ultima stagiune, în aceasta parcursul lor nu a fost la fel de bun, formaţia arătând considerabil mai modestă decât anul trecut.

Aşadar, cu un buget semnificativ mai mare şi un lot mult mai bine cotat, Tottenham era favorită înaintea dublei, dar, la jumătatea sa, este cu un picior în afara Ligii Campionilor.

AC Milan a câştigat cu 1-0 în Anglia şi a făcut deplasarea la Londra cu speranţa că va reuşi să ţină de micuţul avantaj pe care şi l-a asigurat pe teren propriu.

Marţi, au fost decise deja primele două echipe din sferturile Champions League, Benfica şi Chelsea, care le-au eliminat pe Club Brugge, respectiv Borussia Dortmund.

Afla mai multe despre: champions league