România, la o victorie de turneul final al Billie Jean King Cup! Jaqueline Cristian a învins-o pe Tamara Zidansek

Tenis

România conduce cu 2-0 Slovenia, după primele două meciuri ale întâlnirii de Billie Jean King Cup de la Koper, din calificările pentru turneul final al competiţiei.

România, la o victorie de turneul final al Billie Jean King Cup

În primul meci, Ana Bogdan, locul 58 WTA, a învins-o pe Kaja Juvan, numărul 121 mondial, scor 3-6, 6-3, 6-4, în două ore şi jumătate. În setul decisiv, Juvan a condus cu 4-0.

Al doilea meci a fost câştigat de Jaqueline Cristian (180 WTA) în faţa Tamarei Zidansek (102 WTA), scor 6-1, 4-6, 6-3, în două ore şi cinci minute.

Sâmbătă, de la ora 12.00, Ana Bogdan va juca împotriva Tamarei Zidansek. Meciul va fi urmat de partida de simplu Kaja Juvan – Jaqueline Cristiian.

Ultimul meci, cel de dublu, va avea ca protagoniste perechile Irina Bara/Monica Niculescu şi Pia Lovric/Nina Potocnik.

Învingătoarea întâlnirii de la Koper se va califica la turneul final al Billie Jean King Cup. Învinsa va juca în play-off, în noiembrie.

Afla mai multe despre: jaqueline cristian