Campionatul Mondial din Qatar va marca a şasea absenţă la rând a României de la cel mai important turneu din fotbal, ultima prezenţă a ”tricolorilor” venind în deceniul trecut, în 1998, când reuşeau să ajungă până în optimi în Franţa, unde au pierdut cu Croaţia.