Trofeul naţional pe care FC Porto l-a câştigat în premieră după cinci finale pierdute!

Formaţia FC Porto a câştigat Cupa Ligii Portugaliei pentru prima dată în istoria sa, după ce a învins, sâmbătă, la Leiria, echipa Sporting Lisabona, scor 2-0.

FC Porto a câştigat Cupa Ligii Portugaliei pentru prima oară în istoria sa

Jucătorii lui Sergio Conceiçao au deschis scorul la prima ocazie prin Stephen Eustaquio (minutul 13), iar apoi au majorat scorul prin Ivan Marcano (86).

Este primul trofeu al Cupei Ligii pentru FC Porto, după ce a jucat cinci finale.

În campionat, FC Porto este pe locul al treilea, la opt puncte în spatele liderului Benfica şi la unul în spatele celor de la Sporting Braga.

Afla mai multe despre: fc porto