VIDEO | FC Botoşani - FC Voluntari 3-3. Nebunie de meci. Al 5-lea egal din cinci partide în prima etapă a returului. Penalty ratat în minutul 90+8

FC Botoșani

FC Botoşani şi FC Voluntari au remizat, scor 3-3, în etapa a 16-a din Superligă. A fost un meci cu multe goluri, penalty-uri, cartonaşe roşii, dar şi alte faze controversate.

VIDEO | FC Botoşani - FC Voluntari 3-3 (Dican 38, David Gabriel 42, Florescu 76 / Andrei 6, Popescu 46, Raţă 59 pen)

Min 90+9. Final de meci.

Min 90+8. Penalty ratat Voluntari. Vadim Raţă iroseşte şansa victorie, după ce trimite slab la punctul cu var.

Min 90+6. Penalty Voluntari. Oaspeţii beneficiază de încă o lovitură de la 11 metri, a doua în acest meci.

Min 88. Ocazie Botoşani. Dican are o ratare imensă în ultimele minute ale partidei.

Min 76. Roşu Botoşani. Pius ia şi el al doilea galben, după ce sare la o minge cu cotul în figura unui adversar.

Min 72. GOOOL Botoşani. Florescu îşi trece şi el numele pe lista marcatorilor, cu un şut plasat.

Min 62. Roşu Voluntari. Nemec vede al doilea galben şi este eliminat.

Min 59. GOOOL Voluntari. Raţă marchează fără emoţii de la punctul cu var, după ce a repetat lovitura deoarece Radu Boboc intrase în careu la prima.

Min 57. Penalty Voluntari. Ilovenii beneficiază de o lovitură de la 11 metri după un henţ. Faza a fost analizată la VAR, arbitrul a fost chemat şi el la margine pentru a da verdictul: penalty.

Min 46. GOOOL Voluntari. Popescu aduce egalarea pentru ilfoveni, la doar câteva secunde după ieşirea de la cabine a celor două echipe.

Min 46. Începe repriza a doua.

MIn 45+2. Pauză.

Min 42. GOOOL Botoşani. David Gabriel, introdus în locul lui Cărăuşu în minutul 33, marchează şi moldovenii întors scorul chiar până la pauză.

Min 38. GOOOl Botoşani. Dican restabileşte egalitatea contra ilfovenilor, după ce reia cu capul o centrare din lovitură liberă venită de la Florescu.

Min 32. Ocazie Voluntari. Ilfovenii sunt din nou aproape de majorarea diferenţei pe tabelă, dar mingea lobată trece pe lângă poartă.

Min 15. Ocazie Voluntari. Popescu trimite cu capul puţin pe lângă poartă.

Min 9. Posibil penalty Botoşani. Florescu cade în careul advers şi primeşte galben pentru simulare. Reluările arată că a fost contact cu un adversar. Nu s-a apelat la verificarea VAR.

Min 6. GOOOL Voluntari. Doru Andrei deschide scorul încă din primele minute ale partidei de la Botoşani.

Min 1. Începe meciul.

Echipele de start

• FC Botoşani: Ducan - R. Benzar, Şeroni, Pius, Dragu - C. Petro, V. Dican, E. Florescu - Olinga, Ilicic, I. Cărăuşu
  • Rezerve: Ureche, F. Adams, Ţigănaşu, B. Creţ, Cioiu, C. Casap, Sadiku, Drole
  • FC Voluntari: J. Fernandez - Ricardinho, Matricardi, Armaş, Aliji - Crepulja - Boboc, R. Popescu, Raţă, D. Andrei - Nemec
  • Rezerve: Andres, Voican, D. Florea, Droppa, Vâlceanu, Cocian, Dumiter, Paz, Răduţ

Ultima clasată din Superliga, FC Botoşani, n-a mai câştigat din august, 2-0 în Cupa României cu CS Mioveni, în campionat n-a mai înregistrat o victorie din mai, când o învingea tot pe CS Mioveni, pe atunci în prima ligă, scor 5-1.

Dacă va învinge azi, FC Botoşani va egala Dinamo şi va prelua penultimul loc ocupat de "câini", cu 10 puncte.

De partea cealaltă, FC Voluntari a câştigat cu U Cluj, scor 2-1, în deplasarea din Ardeal şi se află pe locul 13 din clasamentul Superligii.

Afla mai multe despre: fc botosani fc voluntarimeciuri superliga