Irina Begu, eliminată în optimi la Charleston de Jessica Pegula, principala favorită şi locul 3 WTA! Românca a condus în decisiv cu 4-0

Tenis

Drumul lui Irina Begu în turneul de la Charleston a luat sfârşit în optimi, în urma unei ”prăbuşiri” în duelul cu favorita Jessica Pegula.

Irina Begu, eliminată în optimi la Charleston de Jessica Pegula

Irina Begu, locul 34 WTA şi cap de serie 15, a ratat, joi, calificarea în sferturile de finală ale turneului de categorie WTA 500 de la Charleston, cu premii totale de 780.000 de dolari.

Begu a fost învinsă de americanca Jessica Pegula, principala favorită şi locul 3 WTA, scor 7-5, 4-6, 6-4. Aceasta a pierdut primul set, scor 5-7, dar l-a câştigat pe următorul, scor 6-4.

În setul 3, Begu a condus cu 4-0, după ce a reuşit 10 ghemuri consecutive, dar apoi Pegula a câştigat şase ghemuri la rând şi s-a impus în cele din urmă, scor 6-4. Meciul a durat două ore şi 30 de minute.

Pentru prezenţa în optimi, Begu şi-a asigurat un premiu de 9.340 de dolari şi 55 de puncte.

Afla mai multe despre: irina begu