Medalie pentru viitorul gimnasticii! Alexia Gabriela Vănoagă a obţinut, duminică, argintul în finală la bârnă, la Campionatul Mondial de juniori, din Antalya

Gimnastică

Alexia Gabriela Vănoagă, medalie de argint în finală la bârnă, la CM de juniori din Antalya

Gimnasta tricoloră a fost notată cu 12.833, cu care s-a clasat pe locul 2.

Pe podium au mai urcat Hanyue Yu (China, 13.133) şi Cristella Burnetti-Burns (Canada, 12.600).

La individual-compus, finală, Alexia Gabriela Vănoagă s-a clasat pe locul 17 (47.865), iar Crina Tudor a fost pe locul 21 (45.465). Echipa României a ocupat locul 8 (97,964 puncte), podiumul fiind ocupat, în ordine, de Japonia, SUA şi Italia.

La masculin, echipa tricoloră a fost pe locul 25 (145,897 puncte), iar componenţii David Puicea, Iustin Mihai şi Norbert Marcu nu au reuşit vreo calificare în finalele individuale.

Afla mai multe despre: alexia gabriela vănoagă