Norvegia s-a încurcat în deplasare cu Georgia, în al doilea meci consecutiv fără Haaland în echipă. Nordicii au doar un punct din două meciuri în preliminariile EURO 2024

Echipa naţională de fotbal a Georgiei a încheiat la egalitate marţi, pe teren propriu, scor 1-1, cu selecţionata Norvegiei, într-un meci contând pentru grupa A a calificărilor pentru Euro 2024.

Preliminarii EURO 2024: Georgia şi Norvegia au terminat la egalitate, scor 1-1

În al doilea meci consecutiv fără Haaland în echipă, Norvegia a făcut doar egal la Batumi, cu Georgia. Alexander Sorloth, atacantul lui Real Sociedad, a deschis scorul în minutul 15. Au urmat trei faze în care ambele echipe au cerut, pe rând penalti, dar consultarea VAR l-a determinat pe arbitrul leton Andris Treimanis să nu acorde nici o lovitură de pedeapsă.

Georges Mikautadze, de la Metz, a egalat pentru gazde în minutul 60, apoi au urmat alte două faze la care arbitrul Treimanis a consultat VAR şi nu a acordat penalti, iar meciul s-a încheiat 1-1.

În grupa A, Norvegia este singura care a disputat două meciuri, însă a adunat doar un punct, şi este pe locul 3. Pe primele două locuri se află Scoţia şi Spania, cu câte trei puncte din câte un meci disputat.

Afla mai multe despre: georgia norvegia