Victorie pentru Farul în Youth League! Pe cine au învins "marinarii", în faţa a 1500 de spectatori

Fotbal internațional

Formaţia Farul Constanţa a învins, miercuri, pe stadionul Central din Complexul Academiei Hagi, scor 2-0, echipa IMT Novi Belgrad, în prima manşă a turului al II-lea al Youth League.

Victorie pentru Farul în prima manşă a turului II din Youth League: scor 2-0 cu IMT Novi Belgrad

Partida s-a disputat în faţa a 1500 de spectatori.

Farul a reuşit o primă repriză aproape perfectă şi la capătul primelor 45 de minute avea un avans de două goluri. Luca Băsceanu a reuşit deschiderea scorului în minutul 11 cu un şut spectaculos la colţul lung la capătul unei splendide acţiuni personale (1-0), iar Alexandru Marchidan a dublat avansul formaţiei pregătite de Stere Banoti în minutul 30, când a expediat o "torpilă" de la peste 30 de metri (2-0).

În repriza secundă constănţenii s-au mulţumit să-şi conserve avansul luat încă de la pauză pe tabelă şi pornesc cu prima şansă în manşa secundă.

Returul este programat la Belgrad, în data de 6 noiembrie, de la ora 14.00.

Învingătoarea dublei manşe dintre Farul şi IMT Novi Belgrad va obţine calificarea în turul al III-lea al Youth League, fază a competiţiei în care va întâlni pe învingătoarea dublei confruntări dintre Lokomotiv Zagreb (Croaţia) şi Dinamo Minsk (Belarus).

Afla mai multe despre: farul constanţa youth league