U BT Cluj s-a calificat în sferturile de finală ale EuroCup, deşi a pierdut! Este prima echipă din România care trece de faza grupelor

Baschet

Campioana U Banca Transilvania Cluj a fost învinsă miercuri, în deplasare, de formaţia lituaniană Lietkabelis Panevezys, dar obţine o calificare în premieră în sferturile BKT EuroCup, graţie înfrângerii deţinătoarei trofeului, Gran Canaria, în meciul cu Buducnost. U BT Cluj este prima echipă din România care trece de faza grupelor.

Gran Canaria, deţinătoarea BKT EuroCup, pierde în ultima etapă şi ajută U BT Cluj să se califice în sferturi

U BT Cluj a fost învinsă de Lietkabelis cu scorul de 92-87 (52-46), iar la finalul partidei campioana României coborâse pe locul 3 al grupei B. Însă contracandidata sa la locul 2, Gran Canaria, a fost învinsă în deplasarea de la Buducnost Podgorica, scor 90-77, astfel că rezultatul a readus bucuria în tabăra echipei antrenate de Mihai Silvăşan.

Din grupa B s-au calificat în sferturi direct liderul JL Bourg, cu un bilanţ de 14 victorii şi 4 înfrângeri, plus U BT Cluj (13/5), urmând să-şi afle adversarele după disputarea partidelor din play-off.

Rezultatele complete în grupa B ale U BT Cluj sunt: 80-71 şi 84-95 cu Turk Telekom, 70-67 şi 80-76 cu Slask Wroclaw, 88-92 şi 89-98 cu JL Bourg, 89-74 şi 79-77 cu Buducnost Podgorica, 61-59 şi 90-74 cu Aris Salonic, 86-75 şi 85-81 cu ratiopharm Ulm, 98-60 şi 88-83 cu Energia Trento, 70-92 şi 113-111 cu Gran Canaria, 120-111 şi 87-92 cu Lietkabelis Panevezys.

În grupa A au fost repartizate echipele Hapoel Tel-Aviv, Joventut Badalona, Cedevita Olimpija Ljubljana, Paris Basketball, Umana Reyer Venezia, Wolves Vilnius, Beşiktaş Istanbul, Veolia Hamburg, Prometey Slobozhanske, London Lions.

Primele şase clasate în ambele grupe avansează în play-off. Mai precis, primele două clasate în fiecare grupă se califică direct în sferturi, iar echipele de pe locurile 3-6 vor juca încrucişat în optimi, eliminatoriu, pe terenul echipelor mai bine clasate în sezonul regulat.

Meciurile din sferturile de finală se vor desfăşura în acelaşi sistem, iar semifinalele şi finala se joacă în sistemul ”cel mai bun din trei partide”, cu avantajul terenului propriu pentru echipa mai bine clasată în sezonul regulat.

În stagiunea trecută, U BT Cluj a fost debutantă în EuroCup şi a încheiat grupa A pe locul 9, ratând optimile. Cu un an înainte, campioana României a jucat sferturi de finală în Basketball Champions League, performanţă care i-a adus acceptarea în EuroCup, a doua competiţie continentală, după Euroligă.

Doar două echipe româneşti au mai participat în EuroCup, CSU Asesoft Ploieşti (în sezoanele 2007-2008, 2013-2015), respectiv Steaua Bucureşti (2015-2016), însă U BT Cluj este prima din România care trece de faza grupelor.

În 2023, trofeul EuroCup a fost câştigat de Gran Canaria.

Afla mai multe despre: u bt clujeurocup baschet