VIDEO | Arbitrul a avut nevoie de VAR pentru a acorda penalty în FCSB - U Cluj! Ce arată reluările

FCSB a jucat al treilea meci oficial al sezonului în compania lui U Cluj, la debutul echipelor în Superliga. Primul gol al ardelenilor a venit după un penalty dictat după ce arbitrajul video a intervenit.

U Cluj a primit penalty cu FCSB doar după ce centralul a consultat VAR. Ce au arătat reluările

După trofeul Supercupei României şi 7-1 cu Virtus, în preliminariile Champions League, FCSB a jucat acasă cu U Cluj, sâmbătă, de la 22:00, în prima etapă din Superliga, live video pe Orangesport.ro.

Meciul a urmat la mai puţin de o oră de la faza controversată de arbitraj din UTA - Rapid Bucureşti, meci în care Sebastian Colţescu a încălcat protocolul VAR şi a anulat reuşita de 2-1 a arădenilor.

De altfel, inclusiv MM Stoica şi-a declarat indignarea faţă de cele petrecute la Arad

În Ghencea, FCSB a deschis superb scorul prin Musi. În minutul 51, jucătorul U21 al campioanei a tras impecabil de la distanţă pentru 1-0, însă egalitatea a fost restabilită la scurt timp.

Edjouma şi-a călcat un adversar în careu, în minutul 55, fază care a fost trecută iniţial cu vederea de centralul Adrian Viorel Cojocaru.

Câteva momente mai târziu, arbitrul a fost chemat din camera VAR pentru a revedea faza şi a arătat punctul cu VAR, în cele din urmă.

Dan Nistor a transformat lovitura de pedeapsă, pentru FCSB - U Cluj 1-1.

• Arbitri: Adrian Viorel Cojocaru – Ovidiu Artene, Alexandru Filip – George Cătălin Găman
  • Arbitri VAR: Cătălin Popa, Iulian Călin
  • Observator: Adrian Comănescu

Afla mai multe despre: fcsb u clujpenalty fcsb u clujarbitraj fcsb u cluj