Trebuia anulat golul lui Manchester City cu Real Madrid? "Ei asta au susţinut". Specialistul a dat verdictul fazei care poate influenţa calificarea în finala Champions League | VIDEO

Faza controversată din Real Madrid - Manchester City a fost judecată de un expert spaniol, care a transmis că rezultatul final al semifinalei Champions League n-a fost influenţat.

Carlo Ancelotti a cerut ca golul lui Manchester City cu Real Madrid să fie anulat. Expertul a dat verdictul după ce a revăzut faza

Real Madrid a terminat la egalitate marţi, pe teren propriu, scor 1-1, cu Manchester City, în prima manşă a semifinalelor Ligii Campionilor.

Echipa lui Carlo Ancelotti a deschis scorul la prima şansă ivită, în minutul 36, când Modric l-a lansat pe Camavinga, acesta a intrat adânc în terenul lui City şi i-a pasat lui Vinicius, acesta trimiţând o torpilă de la marginea careului

Manchester City a egalat în minutul 67, printr-un şut senzaţional de la 20 de metri al lui Kevin De Bruyne.

Însă, "galacticii" au protestat timp de două minute, după reuşita belgianului.

Ei au reclamat că mingea a ieşit în aut, cu zeci de secunde înainte ca mingea să intre în plasă. Protestele n-au fost tolerate de arbitrul Artur Dias, care i-a acordat cartonaşul galben lui Ancelotti şi nici n-a revăzut faza la VAR.

Însă explicaţia a venit din partea specialistului în arbitraj al Marca, Pavel Fernández, care a spus că faza nu s-a mai putut judeca.

"'Albii' au susţinut că mingea a ieşit în afara terenului, în lateral, înainte de golul lui De Bruyne. Golul nu putea fi disputat la VAR, pentru că faza de atac a englezilor a început mai târziu, după ce a pierdut mingea Camavinga. Nu putea fi judecat la VAR, fiind atât de în spate (n.r. - posibilul aut)", a declarat expertul, pentru sursa citată.

Returul dintre Manchester City şi Real Madrid se va disputa miercuri, 17 mai, în Anglia, la Manchester.

Afla mai multe despre: real madridmanchester city