VIDEO | Esbjerg - CSM Bucureşti 32-28, în sferturile de finală ale Ligii Campionilor. Calificarea se decide în România

Handbal

CSM Bucureşti a fost învinsă de Esbjerg, în Danemarca, scor 28-32, în manşa tur a sferturilor de finală ale Ligii Campionilor la handbal feminin.

• Returul va avea loc duminică, 7 mai, la Bucureşti.

VIDEO | Esbjerg - CSM Bucureşti 32-28

Min. 60: Heindahl marchează la ultima fază! Esbjerg - CSM Bucureşti, scor final 32-28!

Min. 56: Esbjerg - CSM 31-27. Arntzen se înalţă şi marchează al 10-lea său gol din meci!

Min. 54: Esbjerg- CSM 29-25. Sudakova marchează din extremă dreaptă, dintr-un unghi ”imposibil”.

Min. 48: Esbjerg - CSM 27-23. Aceeaşi Omoregie pătrunde, iar CSM vine la patru goluri.

Min. 46: Esbjerg- CSM 26-21. Omoregie marchează diin inter dreapta.

Min. 44: Esbjerg - CSM 25-18. Ingstad înscrie de pe semicerc, printre picioarele portarului.

Min. 41: Esbjerg - CSM 22-16. Neagu înscrie din nou. ”Tigroaicele” mai speră.

Min. 39: Esbjerg - CSM 21-15. Reistad înscrie cu o ”ghiulea” de pe centru.

Min. 35: Esbjerg - CSM 20-14. Petersen înscrie din extremă dreaptă.

A început repriza secundă!

Pauză: 17-13 pentru Esbjerg.

Min. 29: Cristina Neagu ratează o lovitură de la 7 metri! La 17-13 pentru Esbjerg.

Min. 24: Esbjerg - CSM 15-12. Mork marchează pe un contraatac, după o greşeală a lui Omoregie.

Min. 22: Esbjerg - CSM 11-11. Neagu marchează din inter dreapta, cu pământul. Excelent!

Min. 17: Esbjerg - CSM 8-7. Omoregie marchează din inter dreapta, la colţul lung, cu mult efect.

Min. 13: Esbjerg - CSM 7-5. Reistad marchează de pe semicerc. Patru goluri consecutive pentru daneze.

Min. 9: Esbjerg - CSM 3-5. Dembele înscrie din extrema stângă.

Min. 6: Esbjerg - CSM 2-3. Reistad înscrie de pe centru.

Min. 4: Esbjerg - CSM 1-1. Nielsen egalează din inter stânga.

Min. 2: Esbjerg - CSM 0-1. Cristina Neagu deblochează tabela de la 9 metri.

Min. 1: A început partida!

La o săptămână după ce a reuşit să câştige al şaselea campionat din istoria sa, CSM Bucureşti îşi îndreaptă atenţia către sferturile Champions League, unde o înfruntă pe vicecampioana Danemarcei, Esbjerg.

”Tigroaiecele” au stat în primul tur, după ce au reuşit să se claseze pe locul secund în grupa A, în timp ce adversarele de duminică au fost nevoit să treacă de Brest Bretagne în prima rundă a play-off-ului pentru a ajunge să joace cu CSM.

Noua campioană a României este cotată cu a doua şansă împotriva lui Esbjerg, formaţie obişnuită cu prezenţele în ultimele runde ale Ligii Campionilor.

Sezonul trecut, tot formaţia din Danemarca a eliminat-o pe CSM, la limită, după ce s-a impus la un gol la Bucureşti şi a obţinut o remiză pe teren propriu.

Meciul retur va avea loc la Bucureşti, peste o săptămână, pe 7 mai, în timp ce Turneul Final Four va avea loc la Budapesta, în perioada 3-4 iunie.

Afla mai multe despre: csm bucureşti